این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد کرونا24 کاملا محفوظ می باشد

ده گام تا انتخاب بهترین آتلیه عروس

ده گام تا انتخاب بهترین آتلیه عروس
چکیده این مطلب : انتشار : 1397/03/19 0 نظر

بزرگترین و ملموس ترین خاطره از مراسم عروسی آلبوم عکس هاست. چیزی که تا چند نسل بعد هم به عنوان یک خاطره فامیلی قلمداد می شود اما برای داشتن یک آلبوم عکس خوب باید چه کار کرد؟ 

ده گام تا انتخاب  بهترین عکاس عروسی

برخلاف دیگر بخش های تدارک مراسم عروسی (آشپز، گل آرا، سالن و..) عکاس و فیلمبردار عروسی محصولی قابل لمس، چشیدن و وزن کردن ندارند. بسیار از زوج ها تنها بر اساس توصیه دوستان و اقوام به یک گروه عکس برداری و فیلمبرداری اعتماد می کنند یا به آگهی های تلگرامی گروه های فیلمبرداری مراسم مراجعه میکنند. ما در این مقاله قصد داریم تا با ارائه راهکارهایی شما را در انتخاب عکاس مناسب یاری کنیم.

گام اول: سبک خودتان را مشخص کنید

قبل از این که شروع به جستجو برای پیدا کردن عکاس کنید ابتدا باید سبک عکاسی مورد نظرتان کنید را انتخاب کنید؛ این که چه سبک عکسی به دلتان می نشیند و برایتان جذاب است این مسئله بسیار مهم است چرا که می تواند در ابتدای کار بسیاری از گزینه های اضافی را حذف کند و با فراغ بال بیشتری گزینه های مد نظرتان را بررسی کنید.  

مستند(Documentary): علاوه بر عکس های مرسوم که شما و همسرتان فیگور خاصی را هنگام عکاسی میگیرید، عکسهایی از وقایع عادی و لحظات عادی عروسی شما گرفته می شود، لحظاتی که به ظاهر عادی هستند اما سالها بعد با دیدنشان آن لحظات جلوی چشمانتان زنده می شوند. لحظاتی مانند رقص ساقدوش ها یا آماده کردن سالن توسط خدمه تدارکات، خنده ها و شوخی ساقدوش ها و مهمانان هنگامی که لیوان شربت به دست دارند. با انتخاب یک عکاس با سبک فتوژورنالیس(عکاسی خبری) هرگز عکس هایی نخواهید داشت که مهمانان به دوربین خیره شده اند . در سبک عکاسی مستند هر عکس شرح دهند حال و احوال مهمانان در آن لحظه است. هیچ کس در لحظه عکاسی متوجه عکاس نمی شود چرا که عکاس سبک مستند میداند کجا بایستند تا سوژه احساس معذب بودن نکند. عکاس سبک مستند داستان عروسی شما را با عکس هایی که می گیرد شرح میدهد.

عکاسی عروسی با سبک مستند

پرتره(Portraiture): اگر شما سبک کلاسیک عکاسی را می پسندید (آلبوم عکس عروسی والدینتان را به خاطر بیاورید) به سراغ عکاس های سنتی بروید که در این سبک حرفه ای شده اند. این گونه عکس ها معمولا عکس هایی از شما ، خانواده تان و دوستان است با چند زمینه ثابت. این به این معنی نیست که در این سبک از عکاسی خلاقیتی وجود ندارد. چون عکاس های این سبک شما را در فیگور های مختلف و در مکان های متعددی برای عکاسی همراهی خواهند کرد. عکاسی در کنار یک جاده در حالی که دست همسرتان در دستتان است و یا عکاسی از شما در حالی که یکی از شما (شما و همسرتان) روی مبل نشسته و دیگری ایستاده مثال هایی از این سبک عکاسی است.

عکاسی عروسی با سبک پرتره

هنر ناب(Fine Art):  در حالی که این سبک بسیار شبیه به سبک مستند است اما نیازمند عکاسی است که درک هنری بهتری نسبت به عکاسی داشته باشد تا بتواند سبک منحصر به فرد خود را در عکس ها پیاده کند. عکس ها در این سبک دراماتیک و زیبا هستند اما در عین حال انگار  صحنه هایی بی صدا و رویا گونه ای از یک فیلم سینمایی هستند. معمولا سوژه ها (عروس و داماد) در این سبک متمرکز و شفاف (focus)  هستند و پس زمینه تار (blur) می شود. حرکت ها در این سبک بسیار طبیعی هستند. معمولا عکاس های سینمایی که فقط در فیلم ها عکاسی می کنند علاقه مند هستند به انجام این گونه عکاسی و معمولا به صورت سیاه-سفید عکاسی میکنند اما گروهی هم هستند که علاوه بر سیاه-سفید رنگی نیز عکاسی میکنند.

عکاسی عروسی با سبک fine art

بسیاری از عکاس های عروسی میتواند دو سبک پرتره و مستند را با هم تلفیق کنند و همچنین می تواند به هر دو صورت سیاه-سفید و رنگی عکاسی کنند. اما اگر سبک و گونه خاصی مد نظرتان است مطمعن شوید که عکاسی که انتخاب میکنید در این سبک متخصص است.

گام دوم: شروع به جستجو کنید

شروع کنید به تحقیق و جست و جو از طریق خواندن نظرات زوج هایی که اخیرا ازدواج کرده اند و تجربه عکاسی با گروهی را داشته اند. به دقت پروژه های قبلی عکاس های عروسی که در وب سایت و وبلاگشان گذاشته اند را بررسی کنید. کدام یک به شما سبکشان را نشان میدهد. نوع طراحی وب سایت آن ها میتواند نشان دهنده سلیقه و وسواس عکاس باشد. در صورت امکان صفحات فیس بوک، اینستاگرام و توئیترشان را چک کنید. آیا کامنت های مثبتی از سوی مشتری ها می بینید؟ باز خورد عکاس چگونه است ؟

گام سوم: یک قرار ملاقات بذارید

این یک تصیم قطعی نیست شما باید عکاس احتمالی خود را شخضا ملاقات کنید. اگر نمونه کارهای درون سایتشان را پسندیدید و رنج قیمتی شان را مناسب دیدید تماس بگیرید تا ببنید آیا در تاریخ مد نظر شما امکان ارائه خدمات دارند یا خیر؟ حدودا با سه تا پنج عکاس در سبک و قیمت مورد نظر خود قرار ملاقات بگذارید تا مناسب ترینشان را انتخاب کنید. اولین عکاسی که سبک و قیمتش با معیار های شما همخوان بود الزما بهترین گزینه نیست. از قبل آماده باشید تا نوع عروسی (سبک و تم) و محل برگذاری و استایل عکاسی مد نظرتان با عکاس صحبت کنید

گام چهارم: آلبوم عکس را کامل ببیند

به تنهایی و براساس هایلایت هایی که از نمونه کار عکاس ها می بینید تصمیم نگیرید. واضح است که عکاس ها از رزومه خود بهترین عکس ها از هر مراسم عروسی را نشان شما میدهند در واقع بهرینِ بهترین ها از عروسی های مختلف. مشکل اصلی این کار این است که با روند سبک عکاسی آن ها به خوبی آشنا نمی شوید. از آن ها تقاضا کنید یک یا دو عروسی را آلبوم کامل به شما نشان دهند ابتدا تا انتهای مراسم، مخصوصا به عکس هایی که در شب گرفته اند دقت کنید چرا که همه  عکاس ها توانایی عکاسی در شب راندارند این یک تکنیکی است که عکاسان حرفه توانایی آن را درند چرا که باید از پروژکتور و یا فلش و ابزار های به خصوص استفاده کنند. برای مثال اگر عکاسی درون سالن و با نور مصنوعی و چراغ های موجود در سالن مد نظر شماست نباید عکس های فضای باز با نور خورشید را نگاه کنید.

آۀبوم عکس عروسی

گام پنجم: با نگاه منتقدانه آلبوم های عکس را نگاه کنید

هنگامی که آلبوم عکس ها را نگاه میکنید به لحظات کلیدی توجه کنید که میحواهید در پروژه عکاسی شما نیز لحاظ شود؛ این که آیا تصویر عروس و داماد به طور کامل هنگامی که برای اولین با چشمانشان در هم قفل می شود ثبت شده یا خیر؟ همچنین به شفافیت عکس ها و ترکیب بندی درستشان توجه کنید (این که در کادر مناسبی عکس گرفته شده یا یک کادر شلوغ و در هم بر هم است که سوژه اصلی عکس گم شده؟) و همینطور نورپردازی مناسب دارد یا نه؟ و نیز این مسئله مهم است که آیا حس سوژه در عکس ثبت شده یا نه یک عکس عادی است. این مسئله خیلی مهم است که سوژه(مهمانان) در هنگام عکس بداری یا فیلمبرداری غافلگیر نشود و رفتار عادی اش را داشته باشد. مثلا مانند فیلم های عروسی قدیمی که فیلمبردار هنگام صرف شام در فاصله یک متری مهمانان مشغول فیلم برداری بود و سوژه ناگهان دست از خوردن بر میداشت و لبخند میزد (میزانسنی کاملا تصنعی و عذاب آور).

آلبوم عکس عروسی

گام ششم: مطمعن شوید که شخصیت شما شکل گرفته

دوست داشتن و ارتباط برقرار کردن با عکاس را دست کم نگیرید این امر بسیار مهم است. آیا وقتی ایده تان را برای عکاس تشریح میکنید هیجان زده و مشتاق است؟ هنگامی که بهشان در مورد شیوه عکاسی پیشنهاداتی را میدهید با پیشنهادات شما محترمانه برخورد میکنند یا حرف های شما را نادیده میگیرند؟

برای این که عکس های خوبی از شما و مهمانان تان گرفته شود عکاس نباید در حین مراسم مزاحم شود و یا اصلا حضورش حس شود. رفتار های غیر حرفه ای و مزاحمت های پیا پی عکاس در طول مراسم میتواند لحظات شیرین این روز مهم را به کامتان تلخ کند و مطمعنا این تلخی در چهره و رفتار شما و به طبع در عکس های شما نمایان خواهد شد.

گام هفتم: عکاس هایتان را تایید نهایی کنید

خیلی از استودیو های بزرگ عکاسی بیش از یک عکاس در میان کادرشان دارند. عکاس اصلی معمولا نقش رهبری دیگر عکاسان را در مراسم به عهده دارد. از آن جایی که هر عکاس سبک و سلیقه خاص خود را دارد از این امر اطمینان حاصل کنید که عکاسان گروه عکاسی و فیلمبرداری مراسم شما از یک طیف سلیقه و سبک باشند تا تم عکاسی مراسم شما حفظ شود. حتما در قراردادتان با استودیوی عکاسی شرایط خاص را لحاظ کنید تا اگر در روز مراسم عکاس با مشکلی روبرو شد عکاس جایگزین برای مراسم آماده باشد. اگر با عکاس آقا احساس راحتی نمیکنید از استودیوی عکاسی بخواهید برای شما عکاس خانم در نظر بگیرد یا حداقل یکی از گروه عکاسی خانم باشد. یکی از مزایای داشتن دو عکاس این است که مثلا اگر یکی از عکاس ها در حال عکاسی رسمی از شما باشد عکاس دوم میتواند پشت صحنه مستند گونه از مراسم را به تصویر بکشد. یا اگر شما مهمانان را به صورت زنانه و مردانه تفکیک کرده باشید عکاس خانم به راحتی می تواند در قسمت زنانه عکاسی کند و در همان لحظه عکاس آقا در قسمت مردانه در حال عکاسی باشد.  

گام هشتم: پکیج ها را مقایسه کنید

شما نمیتوانید مادامی که سبک و نوع عکاسی، تعداد آلبوم مورد نظر و تعداد عکاسی که نیاز دارید را مشخص نکرده اید پروژه عکاسی مراسمتان را برآورد هزینه کنید. بر همین اساس بسته های پیشنهادی استودیو های عکاسی را با یکدیگر مقایسه کنید. گاهی بعضی از استودیو ها پکیجی را معرفی می کنند که در آن علاوه بر عکاسی معمولی عکاسی هوایی(heli-shot)   نیز ارائه می دهند اما شما با توجه به فصل و مکان برگذاری مراسمتان وجود هلی شات را ضروری نمی بینید پس به راحتی پکیجی را انتخاب کنید که فیلمبرداری هولیی ندارد تا در هزینه هایتان صرفه جویی کرده باشید.

گام نهم: درباره حقوق خود سوال کنید

بیشتر قراردادهای عکاسی حق مالکیت تمامی عکس های گرفته شده در مراسم را به استودیوی عکاسی میدهد حتی آن آلبوم هایی که استودیو به شما میدهد. به عبارت دیگر آن ها می تواند عکس ها را در سایت و یا وبلاگشان قرار دهند و اگر شما قصد پست کردن عکس یا ویدیوی مراسمتان در شبکه های اجتماعی را دارید می بایست عکس ها و یا ویدیو هایی که لوگوی استودیو(watermarked) رویشان است منتشر کنید.پس اگر هریک از مفاد قرار داد برای شما ناخوشایند است در هنگام عقد قرارداد یا استودیوی خود مطرح کنید.

گام دهم: جزئیات تکمیلی پس از عکاسی را مطلع شوید

معمولا یک ماه پس از مراسمتان زمان می برد تا عکاس محصول نهایی را تحویل شما دهد چرا که آن ها عکس ها را با فرمت raw میگیرند که حجمی بسیار بالاتر از فرمت های jpeg مرسوم دارد این نسخه ها به عکاس ها این امکان را می دهد تا ویرایش قابل توجهی را روی عکس ها انجام بدهند. این زمان (زمان تحویل محصول نهایی به شما) بستگی به مشغله عکاس و تعداد عکس و آلبومی که شما درخواست کرده اید دارد. در این مرحله شما باید اعلام کنید که عکس ها را به صورت فایل روی یک لوح فشرده میخواهید یا علاوه بر این نسخه چاپی عکس ها را نیز میخواهید. اگر نسخه چاپی بخواهید این زمان کمی طولانی تر میشود ونیز اگر عکسی را روی شاسی یا تابلو میخواهید میبایست از قبل به استودیوی عکاسی خود اطلاع دهید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 1

آخرین محصولات

محصولات مرتبط

درباره ما

فروشگاه کرونا عرضه کننده انواع اکسسوری عروس، دسته گل، تاج گل و...                                                                                                      ارتباط با ما از طریق شماره تماس   02136019264 و 09388268221

ارتباط با ما

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

404
صفحه مورد نظر یافت نشد